INFO

Turun Kuurojen Urheiluseura VALPAS ry
Läntinen Pitkäkatu 35
20100 Turku

Sähköposti:
valpas(at)skul.org

Danske Bank:
FI16 8000 1970 1811 53
DABAFIHH

Toimisto on auki keskiviikkoisin klo 18.00-21.00.

17.-24.8.1935 Lontoo, Englanti
Nieminen Martta 100 M ja kuulantyöntö  
Niinikangas Paavo 5000 M ja 10 000 M 2 kultamitalia
       
24.-27.8.1939 Tukholma, Ruotsi    
Heinrichs Benita 100 M  
Karp  Mauri korkeushyppy hopeamitali
Lehtimäki  Urho joukkueenjohtaja  
Nieminen Martta 100 M ja kuulantyöntö pronssimitali (kuulantyöntö)
Niinikangas Paavo 5000 M ja 10 000 M 2 hopeamitalia
       
12.-16.8.1949 Kööpenhamina, Tanska    
Lehtimäki Maria keittäjä  
Rannikko Sulo 1500 M viesti ja korkeushyppy 2 kultamitalia
Wallenius Tuure juoksu  
       
15.-19.8.1953 Bryssel, Belgia    
Keski-Levijoki Erkki seiväshyppy kultamitali
Lehtimäki Urho avustaja   
Mäkinen Jaakko koripallo  
Onatsu Anja 100 M  
Paavola Usko koripallo  
       
25.-30.8.1957 Milano, Italia    
Kaisanlahti  Olavi kuulantyöntö hopeamitali
Kannisto Pentti koripallo  
Keski-Levijoki Erkki seiväshyppy  
Kuningas Kalevi 5000 M ja 10 000 M  
Lehtimäki Urho joukkueenjohtaja  
Lepistö Mauno 15 km maantiejuoksu kultamitali
Mäntynen Esko koripallo  
Sandholm  Heikki koripallo  
Ääri Jorma koripallo  
       
6.-10.8.1961 Helsinki, Suomi    
Immonen  Kalevi 400 M ja 800 M  
Kaisanlahti Olavi kuulantyöntö hopeamitali
Kallio Seppo pöytätennis  
Keski-Levijoki Erkki seiväshyppy  
Koivula Olavi voimistelu hopeamitali
Kostiainen Pentti voimistelu ja koripallo 2 hopeamitalia ( 1 voimistelu ja 1 koripallo)
Kostiainen Sirpa voimistelu kultamitali
Kujala Simo keihäänheitto  
Kuningas Kalevi 5000 M ja 10 000 M 2 hopeamitalia
Lampinen Veikko koripallo hopeamitali
Leino Taisto voimistelu hopeamitali
Männistö Antti pöytätennis  
Mäntynen Esko koripallo hopeamitali
Oinonen Anja voimistelu  
Onatsu Maire juoksu  
Paavola Usko koripallo hopeamitali
Sandholm Heikki koripallo hopeamitali
Wallenius Tuure 1500 M  
Ääri Eino koripallo hopeamitali
Ääri Jorma koripallo hopeamitali
       
27.6.-3.7.1965 Washington, USA    
Frondelius Keijo koripallo hopeamitali
Immonen Kalevi koripallo hopeamitali
Kaisanlahti Olavi kuulantyöntö  
Keski-Levijoki Erkki valmentaja  
Kujala Simo keihäänheitto hopeamitali
Kuningas Kalevi 5000 M ja 10 000 M pronssimitali (5000 M)
Lampinen Veikko koripallo hopeamitali
Ääri Jorma koripallo hopeamitali
       
9.-16.8.1969 Belgrad, Jugoslavia    
Alajoki Kalevi voimistelu hopeamitali
Hirsikangas Tapio voimistelun valmentaja  
Immonen Kalevi koripallo pronssimitali
Kivi Antero voimistelu hopeamitali
Kujala Simo keihäänheitto pronssimitali
Kuusinen Jari voimistelu hopeamitali
Lampinen Veikko koripallo pronssimitali
Ääri Jorma koripallo pronssimitali
       
21.-28.7.1973 Malmö, Ruotsi    
Alajoki  Kalevi lentopallo  
Flinkman Jaakko lentopallo  
Immonen Kalevi lentopallo  
Keski-Levijoki Erkki koripallon valmentaja  
Koivunen Jorma lentopallo  
Kuusinen Jari lentopallo  
Laine Tapio pituushyppy pronssimitali
Lampinen Veikko lentopallo ja koripallo  
Mäntynen Esko koripallon huoltaja  
Parkkola Reijo lentopallo  
Pirttilä Matti kuulantyöntö ja kiekonheitto  
Syrjälä Harri 100 M ja 200 M  
       
17.-27.7.1977 Bukapest, Romania    
Alajoki Kalevi lentopallo  
Flinkman Jaakko lentopallo  
Koivunen Jorma lentopallo  
Kuusinen Jari lentopallo  
Lampinen Veikko lentopallo  
Leppänen Markku yleisurheilu  
Luhtala Petri lentopallo  
Mansikkamäki Pentti lentopallo  
       
23.7.-1.8.1981 Köln, Länsi-Saksa    
Alajoki Kalevi lentopallo  
Helminen Harri koripallo  
Kuusinen Jari lentopallo  
Loppinen Markku lentopallo  
Luhtala Petri lentopallo  
Mäki Juha koripallo  
Pirttilä Matti kuulantyöntö ja kiekonheitto  
Raisio Jussi koripallo  
Sandell Juha 200 M ja 400 M  
Sneck Erik koripallo  
Virtanen Pentti koripallo  
       
10.-20.7.1985 Los Angeles, USA
Alajoki Kalevi lentopallo kultamitali
Luhtala Petri lentopallo kultamitali
Sandell Juha 200 M j 400 M  
       
7.-17.1.1989 Christchurch, Uusi-Seelanti
Aaltonen Jaana kisajoukkueen huoltaja  
Aaltonen Juha-Matti II-johtaja ja hieroja  
Alajoki Kalevi lentopallo kultamitali
Jompero Kimmo koripallo pronssimitali
Jäppinen Juha koripallon valmentaja  
Kaseniemi Mika koripallo pronssimitali
Koivula Markku koripallo pronssimitali
Mäki Juha koripallo pronssimitali
Pirttilä Matti kuulantyöntö ja kiekonheitto  
Raisio Jussi koripallo pronssimitali
Tiainen Tero koripallo pronssimitali
Virtanen Pentti koripallo pronssimitali
       
24.7.-2.8.1993 Sofia, Bulgaria
Aaltonen Juha-Matti joukkueenjohtaja  
Alipirjelä Marko koripallo  
Kaseniemi Mika koripallo  
Kuokka Jan koripallon valmentaja  
Mäki Juha koripallo  
Raisio Jussi koripallo  
Tiainen Tero koripallo  
Valtakoski Petri koripallo  
Virtanen Pentti koripallo  
       
13.-26.7.1997 Kööpenhamina, Tanska
Aaltonen Juha-Matti toiminnanjohtaja  
Alipirjelä Marko koripallo  
Eskelinen Pertti keilailu  
Isomäki Sauli koripallo  
Jarva Tuomas koripallo  
Kallio Minna lentopallo  
Kilpinen Merja keilailu hopeamitali ja 2 pronssimitalia
Koivula Marita lentopallo  
Lintukangas Laura lentopallo  
Lintukangas Tarja lentopallo  
Mäki Juha koripallo  
Näsi Kimmo keilailu pronssimitali
Raisio Jussi apulaisjohtaja  
Tiainen Tero koripallo  
Uusi-Rasi Ismo lentopallo  
Valtakoski Petri koripallo  
Virtanen Pentti toimittaja  
       
22.7.-1.8.2001 Rooma, Italia
Aaltonen Juha-Matti joukkueenjohtaja  
Eskelinen Pertti keilailu  
Isomäki Timo tulkki  
Kyrönlahti Petri keilailu  
Näsi Kimmo keilailu  
Uusi-Rasi Ismo lentopallo  
Virtanen Pentti J. toimittaja  
Yrjölä Janne uinti  
       
5.-16.1.2005 Melbourne, Australia
Aaltonen Juha-Matti matkanjohtaja  
Isomäki Timo tulkki  
Lahtinen Pentti keilailu  
Parkkola Liisa keilailu  
Raisio Jussi ylijohtaja ja kongressin edustaja  
Simojoki Arto keilailun valmentaja  
Virtanen Pentti J. toimittaja ja kongressin edustaja  
       
5.-15.9.2009 Taipei, Taiwan
Lahtinen Pentti keilailu  
Paloposki Krista keilailu  
       
26.7.-4.8.2013 Sofia, Bulgaria
Kantola Anja keilailu  
       
18.-30.7.2017 Samsun, Turkki    
Aaltonen Juha-Matti matkanjohtaja  
Isomäki Timo tulkki  
Keski-Levijoki  Eetu kongressin edustaja